ویو-جی-اس-یا-Vue.js-چیست؟

ویو جی اس یا Vue.js چیست؟

Vue یا همان ویو یکی از فریم ورک‌ های جاوا اسکریپت است که به ساخت اپلیکیشن ‌های تحت وب و موبایل در حال گسترش و قابل توسعه، تحت معماری (MVVM (Model–view–viewmodel کمک می‌کند و از ترکیب مدل و کتابخانه‌های موردنیاز استفاده می‌کند. هسته مرکزی و اصلی این فریم ورک روی لایه View از معماری سه لایه Model, View, Controller تمرکز کرده که بسیار ساده و قابل فهم است.

در نگاه اول vue.js را می‌توان هم سطح و بلکه ساده تر از فریم ورک دیگری از جاوا اسکریپت به نام angular.js دانست اما بعد از کار کردن و شروع فعالیت با vue.js ، متوجه خواهید شد که این فریم ورک، قدرتمند تر، قابل انعطاف تر و گاهی پیچیده تر از angular.js است.

Vue را می توان به روش npm به صفحه خود بیفزاییم:

روش نصب NPM برای ساخت برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ با Vue توصیه میشود. NPM به خوبی میتواند با ماژول های bundlers مانند Webpack یا Browserify جفت شود. Vue همچنین ابزار همراه برای نوشتن یک فایل component فراهم میکند.

برخی از دستورات Vue به صورت زیر می باشد :

v-text 

data را به صورت text در صفحه مرورگر نمایش می دهد.

v-html

data را به صورت html در صفحه مرورگر نمایش می دهد.

v-show

جهت نمایش یا عدم نمایش data در مرورگر استفاده می شود.

v-if

همان شرط if در زبانهای برنامه نویسی back end می باشد و در فریم ورک جاوا اسکریپت vue به عنوان directive معرفی شده است.

v-on

از دستورالعمل v-on برای گوش دادن به رویدادهای DOM استفاده می کنیم مثلا وقتی بر button کلیک میشود چه رویدادی رخ می دهد.

v-bind

یک یا چند ویژگی را به طور پویا متصل می کند، یا یک جزء را به بیان می دهد. مثلا با دستور "v-bind:href="url آدرس url را در مرورگر نمایش می دهد.

v-for

همان شرط for در زبانهای برنامه نویسی back end می باشد و در فریم ورک جاوا اسکریپت vue به عنوان directive معرفی شده است.

کتابخانه رابط کاربر چیست ؟

در شکل سنتی، برای ایجاد نرم‌افزارهای هوشمند و کارآمد تحت وب با استفاده از جاوااسکریپت یا jQuery، نوشتن حجم زیادی از کدها به صورت ساخت‌یافته کاری دشوار و بیش از اندازه تخصصی است. به همین دلیل یافتن متخصصینی که توانایی استفاده از روش‌های سنتی برای تولید با کیفیت این گونه نرم‌افزارها را داشته باشند کاری بسیار دشوار است.

کتابخانه‌های رابط کاربر مانند React، AngularJS و Vue.js ابزارهایی هستند که پیچیدگی‌های تولید رابط کاربری را پشت لایه‌ای از کدهای قابل درک و آسان مخفی می‌کنند و علاوه بر آسان‌سازی، سرعت برنامه‌نویسی را نیز افزایش می‌دهند.
همچنین، به دلیل توسعه و آزمون توسط جامعه‌ی بزرگی از برنامه‌نویسان، پشتیبانی بهتری از حالت‌های مختلف و مرورگرهای متفاوت و متعدد امروزی در سیستم‌های رومیزی و موبایل به عمل می‌آورند.

امکانات پیشرفته‌تر در Vue.js

دامنه‌ی عملکردهای Vue.js محدود به تعریف و تغییر متغیرها و تعریف مدل‌ها نیست. امکانات پیشرفته‌تری مانند نمایش شرطی، حلقه‌ها و کامپوننت‌ها، از جمله ابزارهای دیگری هستند که برنامه‌نویسی سیستم‌های پیشرفته تحت وب را به کاری آسان و سریع تبدیل می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مستندات Vue.js مراجعه کنید.

کتابخانه‌های مشابه

در ادامه فهرستی از مشهورترین جایگزین‌های Vue.js مشاهده خواهید کرد. هر یک از این کتابخانه‌ها مزایا و معایب خود را دارا هستند که انتخاب بهینه از میان آن‌ها به مطالعه و بررسی کافی نیازمند خواهد بود.

  • React.js
  • AngularJS
  • Ember
  • Knockout
  • Polymer
  • Riot

برچسب ها :


اشتراک گذاری :