حقوق-برنامه-نویس-در-ایران-چقدر-است؟

حقوق برنامه نویس در ایران چقدر است؟

در یکی دو ماه اخیر تعداد زیادی در مورد درآمد برنامه نویس در ایران سوال پرسیدند و خواهان این بودن که در مورد درآمد برنامه نویس در ایران بدونند و اگر باب میل بود وارد این حوزه شوند.

دراومد واقعی یک برنامه نویس در ایران چقدر است؟

ما 3 مدل برای در آمد زایی از برنامه نویسی داریم که قصد داریم یکی یکی در مورد آنها صحبت کنیم.

 • کارمندی
 • فریلنسری
 • ایده سازی

کارمندی :

کارمندی

در این مدل برنامه نویس در شرکت یا موسسه هایی که برنامه نویس نیاز دارند استخدام می شود که علاوه بر حقوق ،بیمه هم میشود.

حال حقوق و درآمد مدل کارمندی به چند مورد بستگی دارد :

 • زبان برنامه نویسی
 • میزان تخصص
 • میزان تجربه
 • سابقه کاری
 • شهر محل کار

زبان برنامه نویسی :

شما حداقل باید یک زبان برنامه نویسی رو بلد باشید تا بتوانید وارد بازار کار شوید.

زبان هایی که در ایران بازار کار دارند عبارتند از :

 1. سی شارپ (Asp.Net, Xamarin, WPF)
 2. PHP
 3. جاوا (Android)
 4. پایتون
 5. سوئیفت (ios)
 6. Html , Css, JavaScript (طراحی قالب)

البته بعضی از برنامه نویس ها در جهان بازار کار خیلی خوبی دارند و اگر شما بلد باشید میتونید در بهترین شرکت های جهان استخدام بشید اما در ایران متاسفانه بازار خاصی ندارند به همین دلیل احتمال استخدام شدن پایین است.

میزان تخصص :

میزان تخصص برنامه نویسی تاثیر مستقیم بر درآمد شما دارد.

به عنوان مثال در یکی از شرکت های برنامه نویسی دو نفر PHP کار میکنند حقوق یکیشون 1 میلیون تومان در ماهه و دیگری 3 میلیون با اینکه هر دو برنامه نویس PHP بودند اما یکیشون متخصص تر و کار بلد تر بوده و حقوق بیشتری هم دریافت میکند.

میزان تجربه :

شاید در دید اول خیلیا فکر کنند این عامل اصلا در درآمد برنامه نویس تاثیر ندارد اما اگر در شرکت های مختلف بوده باشید حتما متوجه این جریان شدید که میزان تجربه واقعا در درآمد برنامه نویس تاثیر دارد چون کسی که تجربه بیشتر داشته باشد به راحتی میتواند پروژه ها رو مدیریت کند، سریعتر پروژه ها رو جلو ببرد و خیلی چیزای دیگر، پس تجربه در درآمد برنامه نویس تاثیر دارد.

سابقه کاری :

یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در درآمد برنامه نویس ها، سابقه کار آن برنامه نویس هستش، مثلا کسی که سابقه کار در شرکت ها مختلف و معتبر رو دارد صد در صد درآمدش بیشتر هستش و باید گفت بین ۱ تا ۲ میلیون بیشتر حقوق میگیرد.

شهر محل کار :

یکی دیگر از عواملی که در میزان درآمد تاثیر داره شهر محل سکونت است مثلا کسی که مشهد یا اصفهان در یک شرکت کار میکنه بیاد تهران درآمدش مطمئنا خیلی بیشتر است پس شهر محل سکونت به شدت تاثیر دارد. مثل یکی رو میشناسم که در شهر مشهد برنامه نویسی میکند ماهی 1.5 میلیون حقوق میگیرد به همراه بیمه، اگر بیاد تهران این حقوق میرسه به 4 تا 6 میلیون که افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی دارد. پس شهر محل کار به شدت تاثیر دارد.

فریلنسری :

فریلنسری

یکی دیگر از مدل های کسب درآمد از برنامه نویسی، مدل فریلنسری است که برنامه نویس به صورت آزاد و شخصی پروژه دریافت میکند و وابسته به سازمان یا موسسه خاصی نیست و شخصا پروژه دریافت میکند و خودش مینویسد و تحویل میده و به درآمد میرسد در این مدل کامل بستگی به خود شخص دارد که چقدر زرنگ و کاربلد باشد.

در این مدل علاوه بر زبان برنامه نویسی، میزان تخصص و میزان تجربه و چند چیز دیگر تاثیر گذار هستند که مورد بررسی قرار میدهیم.

میزان فعالیت :

در این مدل برنامه نویس باید در شبکه های اجتماعی، انجمن ها و سایت های فعالیت داشته باشد و بتواند پروژه بگیرد هر چقدر بیشتر فعالیت داشته باشید احتمال دریافت پروژه به شدت بالا میرود.

داشتن رزومه :

وقتی شما رزومه قوی و درست و حسابی دارید خود کارفرماها دنبال شما میگردن و خودشون شما رو پیدا میکنند و همین امر باعث می شود قیمت شما بالا برود مثلا کسی که چند سایت معروف رو برنامه نویسی کرده است مطمئنا قیمت بسیار بالایی دارد.

نحوه صحیح ارائه دادن خود :

آقای استیو جابز یه جمله جالب دارد که می گوید: ارزش هر چیزی در نحوه ارائه آن است. (این جمله فوق العادست) وقتی شما بلد باشید خودتون رو خوب ارائه دهید و جایگاه سازی کنید یا به قول معروف برند سازی کنید خیلی راحت میتونید پروژه دریافت کنید و هزینه بالا بگیرید. پس رو این مورد کار کنید چون خوب ارائه دادن خود تاثیر مستقیم در درآمد برنامه نویس دارد.

نتیجه گیری :

در این مدل سخت هستش بخوایم بگیم درآمد برنامه نویس چه مقدار است چون کل این عوامل که گفتیم تاثیر دارند و باید بر اساس این عوامل قیمت تعیین کرد ولی چیز معقولی که من دیدم و میدونم صورت میپذیرد و تعداد زیادی از دوستانم در این مدل درآمد کسب میکنند مبلغی بین ۱٫۵ تا ۱۵ میلیون هستش البته دیدم کسی که بالای ۲۰ میلیون درآمد داشته ولی واقعا اون چند ساله کار میکنه و خیلی از عوامل بالا را به بهترین شکل ممکن پیاده سازی کرده است

ایده سازی:

ایده سازی

شاید بپرسد این دیگه چه مدلی هستش باید بگم این مدل یکی از پرسود ترین و پردرآمدترین مدل های کسب درآمد از برنامه نویس است. در این مدل یک یا چند برنامه نویس روی یک ایده خوب وقت میذارند و پیاده سازی میکنند و به دو روش ازش کسب درآمد میکنند یکی اینکه ایده رو بعد پیاده سازی میفروشند به یک سرمایه گذار یا شرکت و پولی به جیب میزنند یا خودشون روش کار میکنند و به درآمد میرسونند. البته این دیگه خیلی عوامل دست به دست هم میده که برنامه نویس به درآمد خوب و قابل قبولی برسد. مثلا باید ایده آنالیز بشه، بازار کار مورد بررسی قرار بگیرد و خیلی چیزای دیگه.

نتیجه گیری:

واقعا نمیشه در این مدل مشخص کرد چه مقدار درآمد وجود دارد. کسایی داریم که بد ایده رو پیاده سازی کردن یا اصلا ایده خیلی بد بود و به هیچی نرسیدند و کسایی داریم که ایده رو خوب و دقیق پیاده سازی کردن و الان بالای ۱۰۰ میلیارد سرمایه دارند از طریق همین برنامه نویسی، در همین ایران خودمون میگم. پس باید خوب و درست آنالیز کنید.

 


برچسب ها :


اشتراک گذاری :