کاتلین-یا-جاوا؟

کاتلین یا جاوا؟

برای ساختن اپلیکیشن های اندروید ، Kotlin رو یاد بگیرم یا با Java ادامه بدم ؟!

گوگل در در مراسم GoogleIO 2017 زبان برنامه نویسی Kotlin (کاتلین) رو بعنوان زبان رسمی برای توسعه اپلیکیشن های اندروید معرفی کرد.نکته جالب اینکه حتی بعضی از توسعه دهنده های شناخته شده اندروید قبل از این اعلان هم از زبان کاتلین برای پیشبرد پروژه های اندرویدی خودشون استفاده می بردند.

یکی از سواات پرتکرار و مهمی که امروزه ذهن اکثر برنامه نویسان مبتدی تا حرفه ای رو به خودش مشغول کرده اینه که اپلیکیشن خودشون  رو با کاتلین بنویسند یا جاوا  کارشون رو پیش ببرند !
اگر شما هم از اون دسته افراد هستید که تا الان  برای این سوال پاسخ مناسبی پیدا نکردیدبرای پیدا کردن پاسختون در ادامه مطلب با ما باشید .

languages-to-learn-for-android-development

جواب این سوال بستگی به سطح شما در برنامه نویسی و توسعه اندروید داره :

برنامه نویس سطح مبتدی
اگه به تازگی ها یادگیری زبان جاوا رو به به پایان رسوندید یا در حال یادگیری زبان جاوا هستید بهتره که فعلاً با همون زبان جاوا کار خودتون رو پیش ببرید .چرا ؟
۱- هنوز منابع آموزشی زیادی برای آموزش و کار با کاتلین وجود نداره ولی برعکس برای جاوا منابع متعددی موجود هست(البته در سایت برنامه نویس ایرانی از ابتدا قراره با این زبان آشنا بشیم ).
برای مثال : اگه می خواهید با استفاه از کاتلین با API مربوط به گوگل مپ کار کنید ، تعداد انگشت شماری منبع برای شما قابل دسترس هست در حالی که منابع بسیار زیاد آموزشی به همراه مثال ها و مستندات متفاوت، در مورد نحوه کار با گوگل مپ بوسیله زبان جاوا  وجود داره که براحتی می تونید به اونها دسترسی پیدا کنید.
۲- معمولاً وقتی برنامه نویس ها به مشکلی برمی خورند اولین مرجعی که راه حل مشکلشون رو توی اون پیدا میکنند وب سایت StackOverflow هست.که بدلیل جدید بودن زبان کاتلین هنوز پرسش و پاسخ های نسبتاً کمی برای این زبان در سایت قرار داده شده .
۳-از اونجایی که شما هنوز یه توسعه دهنده و برنامه نویس مبتدی هستید شاید یک براتون سخت بلاشه که بخواهید تکه کدها و مثال های جاوا رو به زبات کاتلین تبدیل کرده و از اونها استفاده ببرید.پس شما می تونید فعلا با همون زبان جاوا کار خودتون رو ادامه بدید. می تویند با سر و کله زدن با زبان جاوا ، اپلیکیشن ها ی اندرویدی متفاوتی رو بسازید و به مرور که تواناییتون در ساخت اپلیکیشن ها ی اندروید با جاوا بالا رفت و پروژه هاتون رو جلو بردید کم کم شروع به یادگیری کاتلین کنید .در مورد جاوا نگران نباشید فعلاً به این زودی ها کنار زده نمیشه.

برنامه نویس سطح متوسط
اگه شما تازگی ها زبان جاوا رو یادگرفتید و می تونید با اون بعضی از برنامه های اندرویدی رو در سطح قابل قبولی بسازید و و قصد دارید با انجام دادن پروژه های مختلف توانایی های خودتون رو در توسعه اپلیکیشن اندروید با زبان جاوا  بالا ببرید و یه جورایی به یک توسعه دهنده حرفه ای اندروید تبدیل بشید پیشنهاد میکنم علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با جاوا سراغ کاتلین برید و این زبان رو هم تجربه کنید.چرا ؟
دلیل اول :چون کاتلین عالیه 
دلیل دوم : ا این زبان از طرف گوگل به عنوان زبان رسمی توسعه اندروید معرفی شده پس به طور منطقی در مسیر پیشرفتتون قرار میگیره و ارزشش رو داره که کم کم  اون رو تجربه کنید .
ممکنه که فعلا نخواهید از کاتلین در ساختن پروژه های فعلیتون استفاده ببرید ، ولی به احتمال خیلی زیاد در پروژه های آینده تون باید از اون استفاده کنید.وبرای آزمایش می تویند چند تا اکتیوتی رو با استفاده از کاتلین بنویسید و علاوه بر تجربه جدیدی که کسب می کنید با قابلیت های و محدودیت ها در این زبان آشنا بشید.بعد از برنامه نویسی با کاتلین در نهایت این نتیجه خواهید رسید که کاتلین یک زبان فوق العاده آسان و جذاب هست.چرا ؟
چون اگه کدهای نوشته شده با کاتلین رو با جاوا مقایسه کنید میبینید که کدهای نوشته شده با کاتلین به مراتب از کدهای جاوا مختصرتر هستند.
شما با کاتلین شما کدهای کمتری مینویسید که علاوه بر کم تر بودن ،تر و تمیز تر هم هستند.

برنامه نویس سطح حرفه ای
دوستان ! اگه شما یه توسعه دهنده سطح حرفه ای هستید پس چرا این سوال رو از خودتون می پرسید که برم سراغ کاتلین یا همون جاوا رو ادامه بدم ؟!خوب معلوه کاتلین
در زیر به بعضی از ویژگی های کاتلین اشاره می کنم :
با استفاده از کاتلین اپلیکیشن شما  در برابر پیام خطای  nullpointerexception  محفوظ می مونه.
توابعی که با کاتلین نوشته میشن شسته رُفته و تمیز تر هستند.با این زبان توابع شما به مراتب مرتب تر خواهدن بود و از طرفی می تونید بدون استفاده شدن از Retrolamda برنامه های رویه ای (functional programming) دلخواهتون رو بنویسید.

شاید براتون سوال شده که Retrolamda ؟ برای آشنایی با Retrolamda  و همچنین مفهوم Backporting می تونید این پست رو مطالعه کنید .

البته ممکنه هنوز هم بنابر دلایی مثل در نظر گرفتن شرایط  اعضای تیم برنامه نویسی یا تصمیم گیری در مورد مدیریت پروژه و پیشبرد اون و سایر عوامل از کاتلین استفاده نکرده باشید ، شاید هم شما یه توسعه دهنده حرفه ای هستید و تصمیم گرفتید که در اینده باید از کاتلین استفاده کنید.علت این که تا حالا با کاتلین کار نکردید مهم نیست.باید شروع کنید به یادگیری و کارکردن با کاتلین  (زبانی جدید دوست داشتنی و زیبا ).

برای خیلی از ما کاتلین تازگی داره و جدید محسوب میشه .موقعی که گوگل این زبان رو به عنوان زبان رسمی برای توسعه اندروید معرفی کرد ممکنه بعضی ها عاشقش شده باشند و برخی هم از اون متنفر باشن .
فرقی نمیکنه ! کاتلین مثل زبان برنامه نویسی swift هست که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد.الان ما شاهد موفقیت چشم گیر این زبان هستیم.به عقیده بنده همین سرنوشت درخشان هم بریای کاتلین در راه هست.
کاتلین توسعه داده میشه و بزرگ و بزرگ تر میشه.ممکنه مدتی زمان ببره ولی این کار انجام میشه.بعضی از توسعه دهنده ها در حال شروع کار با کاتلین هستند .با جستجو در گوگل می تویند وبلاگ ها و وبسایت هایی رو ببینید که درمورد کاتلین آموزش میدن . همچنین وب سایت Stackoverflow و مستندات سایت کاتلین هم منابع خوبی برای یادگیر این زبان هستند.
خبر خوش اینکه ما در پایگاه برنامه نویسان فارسی زبان از ابتدا شروع میکنیم و با هم کاتلین رو یاد میگریم.


منبع : programmir.com


برچسب ها :


اشتراک گذاری :