طراحی-سایت-چیست؟

طراحی سایت چیست؟

اگر به تازگی وارد دنیای برنامه نویسی شده اید به احتمال خیلی زیاد واژه طراحی سایت را زیاد شنیده اید و احتمالا این سوال براتون پیش اومده که طراحی سایت چیست؟ما قصد داریم در این مقاله به شما بگیم که طراحی سایت چیست و چه کاربردی دارد.

تاریخچه طراحی سایت

اولین سایت جهان در ۶ آگوست سال ۱۹۹۱ ساخته شد که به پروژه ی World Wide Web یا همان W3 معروف است. این سایتسایت توسط “تیم برنرز لی” طراحی شده بود که همچنان با آدرس http://info.cern.ch در دسترس قرار دارد.

همانطور که لینک اولین سایت دنیا را مشاهده کردید، این سایت و دیگر سایت های اولیه طراحی خاصی نداشتند و در آن ها هیچ المانی از جمله تصویر، فایل های صوتی یا متنی، رنگ ها و … استفاده نشده بود. اما با گذشت زمان و با معرفی مرورگرهای مختلف توسط Netscape و Microsoft و با استفاده از کدنویسی های HTML و JavaScript، راه پیاده سازی طرح های گرافیکی و شکل دادن به صفحات سایتهموارتر شد. اما به نظر می رسه که مایکروسافت تاثیر بسیار زیادی در این اتفاق داشته است. در سال ۲۰۰۰ با ارائه ی اولین نسخه ی Internet Explorer برای سیستم های مک که از HTML 4.1 و CSS 1 به صورت کامل پشتیبانی می‌کردند، انقلاب عظیمی در مرورگرها و همینطور طراحی سایت به وجود اومد. جالبه که این مرورگر، اولین مرورگری بود که به صورت کامل از فرمت تصویری png پشتیبانی می کرد.

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت واقعا چیست؟ طراحی سایت یا web design در واقع به معنی ایجاد و ساخت یک بستر اینترنتی برای ارائه نواع خدمات، اطلاع رسانی، نمایش یا فروش محصولات میباشد.

همانطور که در دنیای واقعی برای زیباسازی خانه از کابینت ، کاغذ دیواری ، وسایل خانه و.... استفاده میکنیم. در دنیای اینترنت هم از یکسری ابزار ها میتوانیم برای زیباسازی سایت مان استفاده کنیم. حالا برای پاسخ به این که طراحی سایتچیست میتوانیم به صورت کلی و ساده بگیم که : هرچیزی که کمک میکند تا سایت ما زیبا شود را طراحی سایت میگوند.

طراحی سایت را با برنامه نویسی سایت اشتباه نگیرید!

اشتباهی که معمولا افراد تازه کار به آن مبتلا میشوند این است که طراحی سایت را با برنامه نویسی سایت اشتباه میگیرند. در حالی که این دو مفهوم کاملا با یکدیگر متفاوت بوده و نباید به جای دیگری از آن ها استفاده کرد.

طراحی سایت به مجموعه کارهایی گفته میشود که باعث زیبا سازی سایت ما میشود، یعنی هر چیزی که کاربران با آن مواجه میشوند و آن را در صفحه مرورگر خود میبینند. در واقع کار اصلی طراحان سایت، طراحی و پیاده سازی قالب یک سایت میباشد که کاربران با آن مواجه میشوند.

طراح سایت چه وظایفی دارد؟

طراح سایت یا به اصطلاح Frond End Designer کسی است که با استفاده از تکنولوژی ها مختلف مانند  HTML , CSS , Java Script ظاهر یک صفحه سایت را طراحی میکند و کاری به کدهای پشت صحنه ای که یک برنامه نویس سایت نوشته ندارد.

برای طراحی سایت چه ابزارهایی مورد نیاز است

برای طراحی صفحات سایت نیازی به داشتن امکانات پیچیده نیست. به طور کلی ما به دو ابزار برای طراحی سایت نیاز داریم:

 1. محیط کد نویسی یا IDE مثل : NotePad ، Visual Code ،  Atom و .....
 2. مرورگر یا browser مثل : Google chrome ، FireFox ، Opera و .....

زبان های مورد نیاز طراحی سایت

یک طراح سایت برای ایجاد و طراحی یک صفحه سایت نیاز است از زبان های زیر استفاده کند:

 • HTML
 • CSS
 • Java Script

و همینطور میتوان از فریم ورک های پر کاربرد :

 • Jquery
 • React
 • Angular
 • Vue
 • Bootstrap
 • و...

استفاده کرد.

البته باید به این نکته هم اشاره کرد که به دلایلی نمی توانیم به HTML و CSS زبان برنامه نویسی بگوییم، به این دلیل که اصلا ویژگی های زبان های برنامه نویسی را ندارند، بلکه آنها به زبان های تگ گذاری معروف هستند.

جمع بندی

در نهایت ، شما اگر به تازگی وارد دنیای برنامه نویسی شده اید و قصد دارید در حوزه طراحی سایت فعالیت کنید، ابتدا باید موارد بالا را در نظر داشته باشید تا بتوانید در این حوزه به خوبی کار کنید. برنامه نویسی سایت به کد نویسی پشت سایت یا به اصطلاح Back End گفته میشود و این دومورد را اشتباه نگیرید.

در صورتی که به بحث برنامه نویسی سایت علاقمند هستید میتوانید از طریق این لینک مقاله مورد نظر را مطالعه نمایید.


برچسب ها :


اشتراک گذاری :