جاوا-اسکریپت-چیست؟

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی برای داینامیک کردن وبسایت ها و نوشتن اپلیکشن های اندروید و IOS که بسیار زبان دوست داشتنی است و دارای بیشترین فریم ورک در بین تمام زبان های برنامه نویسی است.

اکثر برنامه نویس ها جاوا اسکریپت را فقط در سمت Frontend میدانند ولی باید بگم که اصلا اینطور نیست جاوا اسکریپت در سمت کاربر Framework های بسیار زیادی دارد ولی در برنامه نویسی Backend هم بسیار پر کاربرد و کار راه انداز است و جاوا اسکریپت امروزه فقط به وب محدود نشده بلکه با جاوا اسکریپت میتوان Android , IOS , Windows و .... هم زد واقعا زبان بسیار قوی است و بیخودی زبان اول دنیا نشده است.

3 تا از بهترین فریم ورک های جاوا اسکریپت که در وب بیشترین کاربرد را دارند

Angular

فریم ورک AngularJs توسط گوگل پیاده سازی شده و ساخته شده است.

یکی از مهم ترین مزیت های انگولار ساختار MVC آن میباشد برای درک این فریم ورک باید JavaScript و معماری MVC را بلد باشید.

ویژگی های انگولار میتوان به کراس پلتفرم بودن (یعنی قابلیت اجرا روی هر سیستم عاملی را دارد)  سرعت ، کارایی  و داشتن ابزار های خوب برای برنامه نویسی اشاره کرد

React 

توسط فیسبوک در سال 2013 ایجاد شده است و این فریم ورک کاملا متن باز است و ویژگی که این فریم ورک را خاص کرده این است که این فریم ورک قبل از DOM لود میشود.

یکی دیگر از امکانات React این است که زبان سطح بسیار بالا است یعنی شما نیازی نیست مسئله را حل کنید برای این زبان تعریف میکنید و خودکار انجام میشود (declarative)

Vue

این فریم ورک معروف و محبوب ترکیبی از React و Angular میباشد و در ساخت سایت های تک صفحه ای یا single page بسیار کاربردی میباشد.

 

3 تا از بهترین فریم ورک های جاوا اسکریپت که در برنامه نویسی موبایل :

  • Ionic (Angular)
  • React Native
  • Ember

شما با این فریم ورک ها به راحتی میتوانید برنامه نویسی موبایل انجام دهید امروزه کمتر برنامه نویس و شرکتی پیدا میشود که یک برنامه را دو یا سه بار بنویسد اکثر برنامه نویس ها و شرکت ها از زبان های Platform Crass استفاده میکنند زیرا با گذاشتن یک زمان یکسان خروجی IOS , Android , Windows میگیرند.

لازم به ذکر است این برنامه ها هم حجم بیشتری نسبت به Native نوشتن دارد و هم سرعت پایین تری دارند.


برچسب ها :


اشتراک گذاری :