اهمیت-کوکی-در-وبسایت-ها؟

اهمیت کوکی در وبسایت ها؟

کوکی‌ چیست؟
 کوکی چیزی جز متن نیست ،کوکی‌ داده‌های متنی کوچکی هستند که معمولا به صورت موقتی به همراه تاریخ انقضا در مرورگر شما ذخیره شده  این فایل توسط مرورگر خوانده و نوشته می‌شود.

دلیل ساخت کوکی چیست؟
در کوکی‌ها اطلاعات که وب‌سایت‌ها برای ارائه‌ی خدمات بهتر به آن نیاز دارد، قرار می‌گیرد.زیرا اکثر وبسایت ها (تقریبا 95 درصد) صفحه هایی دارند که شاید هر 2 ماه یک بار اپدیت یا بروزرسانی میشوند و بعضی صفحه ها هم مثل صفحه محصولات یک سایت شرکتی مدام درحال بروزرسانی هسند معمولا برنامه نویس ها صفحه های ثابت هر وبسایت را در کوکی مرورگر شما ذخیره میکنند تا در لود بعدی وبسایت انتظار کاربر به حداقل برسد.

کوکی‌ها چه کاربردهایی دارند؟
یکی از موارد که بارها با آن روبرو شده اید در زمان لاگین (ورود) میباشد.در زمان ورود شما قبلا نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده اید و درصورت ذخیره کردن کوکی در مرورگر در لاگین بعدی میبینید که فیلد ها پرشده است و شما فقط باید روی گزینه ورود بزنید این کار توسط کوکی ها انجام میپذیرد.

رایج ترین انواع کوکی ها

Session
این کوکی ها یکی از رایج ترین انواع کوکی ها هستند. آنها در حافظه موقت ذخیره می شوند و تا زمانی باقی می مانند که مرورگر وب بسته شود. آنها مضر نیستند، زیرا وقتی استفاده شما از مرورگر تمام شود، تمام اطلاعات آنها حذف می شود. علت ساخته شدن این کوکی این است که اگر شما صفحه ای را که قبلا باز کردید را میخواستید مجدد باز کنید از سرور بارگذاری نکند این کار باعث میشود حجم ترافیک کمتری برای شما محاصبه شود.

 

Persistent
این کوکی ها، کوکی های ردیابی نیز نامیده می شوند. این کوکی ها تا زمانی که حذف شوند یا به پایان تاریخ انقضایشان برسند، روی دستگاه کاربر باقی می مانند. این کوکی ها برای جمع آوری اطلاعات در مورد کاربر و ضبط رفتار آن ها در یک وب سایت خاص در طول یک دوره استفاده می شوند.علت ساخت این کوکی ها این است که زمانی که میخواهید در سایتی ورود پیدا کنید (درصورتی که قبلا در این مرورگر یک بار اینکار را کرده باشید و گزینه ذخیره در کوکی راهم زده باشید) دیگر نیاز به زدن نام کاربری و پسورد نمیباشد و شما درصورت تایید فقط کافی است روی گزینه ورود کلیک کنید.


Secure 
این نوع کوکی، یک کوکی رمزگذاری شده است که تنها در هنگام استفاده از یک اتصال امن HTTPS کار می کند. این کوکی ها برای اطمینان از اینکه هکرهای احتمالی که به همان شبکه وصل هستند نتوانند اطلاعات کاربران را به سرقت ببرند، مورد استفاده قرار می گیرند. این ها اطلاعات ضروری در مورد کاربر را نگه می دارند و عمدتا در وب سایت هایی استفاده می شوند که کاربران در آن ها تراکنش های مالی انجام می دهند. از آنجایی که این کوکی ها رمزگذاری شده هستند، بسیار امن تر از انواع دیگرند.

 

Http Only
این نوع کوکی ها نمی توانند توسط هیچ پروتکلی غیر از HTTP استفاده شوند. چنین کوکی هایی اطمینان می دهند که فقط وب سایت هایی که آنها را ایجاد کرده اند می توانند از آن ها استفاده کنند. فقط کوکی های Session می توانند Http Only باشند و معمولا به هیچ وجه خطری برای حریم خصوصی یا خطرات امنیتی برای کاربران به همراه ندارند زیرا اطلاعات شخصی کاربر در این کوکی ها ذخیره نمیشوند.


Third-Party
این کوکی ها متعلق به یک دامنه متفاوت، غیر از دامنه ای که آنها را ارسال کرده است، می باشند. آن ها معمولا توسط تبلیغات ارسال می شوند و می توانند سابقه مرور یک کاربر را در چندین وب سایت که از یک شبکه تبلیغاتی استفاده می کنند، ذخیره کنند. این کوکی ها ممکن است به حریم خصوصی شما آسیب برساند، زیرا برخی از شبکه های تبلیغاتی از آنها برای ردیابی اطلاعات در مورد شما استفاده می کنند تا تبلیغات هدفمند را به شما نمایش دهند.

 

آیا کوکی‌ها خطرناک هستند؟
درصورتی که یک فرد از یک یوزر در ویندوز استفاده میکند خیر ولی اگر دونفر از یک یوزر در یک ویندوز استفاده میکنند میتواند خطر ساز باشد.
همانطور که در بالا اشاره کردیم کوکی یک فایل متنی کوچک است که در دستگاه شما ذخیره میشود ولی این به این معنا نیست که هر فردی بتواند به این اطلاعات دست پیدا کند اطلاعات کوکی رمز نگاری شده است و فقط هم نام کاربری شما در این فایل ذخیره میشود و پسورد شما ذخیره نخواهد شد بنابراین حتی با دسترسی مستقیم به کوکی نیز امکان سوءاستفاده وجود نخواهد داشت، همچنین شما می‌توانید هر موقع که تمایل داشته باشید جلوی ذخیره‌ی کوکی‌ها را در مرورگر خود بگیرید.

 

اجزای تشکیل‌دهنده‌ی یک کوکی چه چیزهایی هستند؟
هر کوکی از ۷ جزء یا مشخصه تشکیل شده است که شامل موارد زیر می‌باشد:

  • نام کوکی

  • محتوای کوکی

  • زمان انقضا

  • مسیر کوکی

  • نوع ارسال

  • نحوه‌ی دسترسی

در این موارد نام و محتوای کوکی الزامی هستند و باید حتما در کوکی موجود باشند.


برچسب ها :


اشتراک گذاری :