اصول-برنامه-نویسی-دو-نفره

اصول برنامه نویسی دو نفره

اصول برنامه نویسی دو نفره یا به اصطلاح Pair Programming چیست؟

اگر عادت دارید تنهایی کد بزنید، ممکن است فکر کنید که زل زدن دو نفر در کنار هم به یک کد یکسان عجب کار بیهوده ای است. 
اما من همیشه تجربه های جدید رو دوست دارم و قبل از نقد این روش بهتر است کمی درباره آن بدانید و حداقل یک بار تجربه اش کنید وقتی آن را تجربه کردیم و با ضررات و ویژگی هایش آشنا شدیم میتوانیم درباره آن نظر دهیم.

برنامه نویسی دو نفر (Pair Programming) - محیط کار
در برنامه نویسی دو نفره 2 نقش وجود دارد نقشه خوان و راننده و این دو نفر مدام باید نقش خود را با دیگری عوض کنند که باعث خستگی کم تر و آزاد شدن ذهن میشود.
وظیفه راننده برنامه نویسی است و او باید تمرکز خود را کامل روی نوشتن بگذارد.
وظیفه نقشه خوان این است که الگوریتم ها و دیزاین پترن های مناسب برنامه نویسی را یافت کند و اگر کد آماده ای وجود دارد به راننده برساند و درکل مسئولیت استراتژک مسیر را بر عهده دارد.
در برنامه نویسی چون از ذهن بیش از اندازه کار میکشیم بعد از چند ساعت خسته میشود و امکان دارد بخواطر خستگی راننده تستی را بی خیال شود و اینجا وظیفه نقشه خوان پافشاری روی حفظ کیفیت است و درصورتی که راننده خسته شد میتوانند نقش خود را با یک دیگر عوض کنند و مجدد به کار ادامه دهند.
بهترین ویژگی های برنامه نویسی دو نفره از زیر کار در نرفتن است برنامه نویس دیگر به چک کردن شبکه های مجازی و وبگردی نمی رود و یکی از مضررات این روش صرف انرژی زیاد است.
یکی از مسائل مهم در برنامه نویسی دو نفره حفظ نظم و تولید کد با کیفیت است اگر نظم نباشد این دو برنامه نویس نمیتوانند کار را به آسانی جلو ببرند و قطعا وسط کار خسته یا کلافه میشوند.
در برنامه نویسی تک نفره وقتی توی تیمی کار میکنید و برای یکی سوالی پیش می آید و از شما میپرسد شما حواستان پرت میشود و طول میکشد تا مجدد تمرکز کرده و به کار بازگردید ولی در برنامه نویسی دو نفره نفر دوم خیلی متمرکز به کار نیست و میتواند پاسخ فردی که سوال پرسیده را بدهد و بعدا که حجم کار راننده کم شد این موضوع را با وی در میان بگذارد اینگونه راننده به مسیر خود ادامه میدهد و وقفه های مضر به حداقل میرسد.
راننده باید افکار خود را بلند بازگو کند تا نقشه خوان از ایده ای که راننده در سر دارد مطلع شود و اگر نیاز به بحث در این روش هست با هم به روش انتخاب شده برای حل مسئله بپردازند و اینگونه کمترین تداخل را باهم میخورند.

الگریتم برنامه
در برنامه نویسی دو نفره با جمله های "چطور من تا الان از این خبر نداشتم؟" یا "چرا من از این روش استفاده نمیکردم" زیاد مواجه میشوید زیرا در برنامه نویسی دو نفره دانش هر فرد در پروژه تقسیم میشود و فرد دیگر هم میتواند از این دانش استفاده کند حتی اگر فقط به برنامه نویسی راننده تماشا کند.
کار دو نفره خیلی هیجان‌انگیز است، اما حسابی انرژی می‌گیرد. اگر دیدید انرژی ‌تان تخلیه شده، نترسید پیشنهاد استراحت بدهید. میتواند در این تایم استراحت درمورد هر چیزی جز برنامه نویسی حرف زد سعی کنید در تایم های استراحت از برنامه نویسی حرف نزنید زیرا مغز شما نیاز به ریکاوری دارد، نوشیدنی بخورید و با اعضای تیم گپ بزنید یا اینکه صرفاً در هوای آزاد چند نفس عمیق بکشید. در نتیجه وقتی سر کار برمی‌گردید، با ایده‌های جدید و تازه‌ ای وارد میدان خواهید شد.
در کار دو نفره سعی کنید با یک دیگر شوخی کنید و فضا را شاد نگه دارید زیرا پژوهش ها نشان داده اند که شوخ طبعی به یادگیری کمک میکنند پس تا می‌توانید فرآیند برنامه ‌نویسی ‌تان را شبیه بازی کنید، با یک دیگر شوخی کنید این که چقدر می‌توانید در این روند خوش بگذارنید، به خلاقیت و ظرفیت شخص شما برای تفریح بستگی دارد.

یاد دادن به یک دیگر در برنامه نویسی دو نفره (Pair Programming)
یکی از وظایف دیگر نفشه خوان سوال کردن است، هر زمان کد عجیبی دیدین میتوانید این سوالات را بپرسید "چرا این کارا کردید" یا "چی تو فکرته" ببینید چه چیزی برایتان مبهم است و بعد در موردشان سوال کنید اما به این هم تقد کنید که همکارتان را سوال پیچ نکنید زیرا تمرکز خود را از دست میدهد.
به مدل فکر کردن همکارتان دقت کنید ببینین چه مسائلی را در نظر میگیرد مدل فکر کردن هر شخص با شخص دیگری فرق دارد و با درک کردن این تفاوت میتوانید نوع مواجه شدن با مشکل و حل مسئله خودتان را هم تغییر دهید.
 

 


برچسب ها :


اشتراک گذاری :